+48 531 059 248

Memoriał Władysława Krajewskiego w Kaliszu

Setka zawodniczek i zawodników zmierzyła się w Ogólnopolskich Zawodach Kettlebell w Kaliszu. Memoriał Władysława Krajewskiego został zorganizowany przez Klub Sportowy Ironfit Kalisz, Polskie Stowarzyszenie Kettlebell i Fitness i Polska oraz Federację Sportów Odważnikowych.

Głównym celem zawodów było przybliżenie Władysława Krajewskiego, postaci niemal nieznanej w Polsce, a jest to twórca metodyki treningu z odważnikami kulowymi. Władysław Krajewski urodził się w 1841 roku w Warszawie. Z wykształcenia był lekarzem. Dziś bardziej znany jest w Rosji niż w Polsce, a to za sprawą tego, że uważa się go za ojca rosyjskich sportów siłowych. Pracował w Petersburgu i tam w pięknej kamienicy założył jedną z pierwszych siłowni w Europie. W 1885 roku założył Koło Miłośników Atletyki. Przez jego salę treningową przeszło wielu znanych siłaczy i zapaśników. Doktor Krajewski szkolił ich między innymi za pomocą ćwiczeń z kettlebell, czyli odważnikami kulowymi. Wypracowane przez niego metody treningu były później modyfikowane i rozwijane przez trenerów sportów siłowych

- A dlaczego taki memoriał w Kaliszu? Uznaliśmy, że jedna z najstarszych dyscyplin i najstarsze miasto w Polsce świetnie się ze sobą łączą. Myślę, że ten memoriał wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń sportowych w naszej federacji - powiedział Robert Jędrzejewski, organizator zawodów.

Zawody w Kaliszu podzielono na dwa etapy. W pierwszym rozegrano mini pięciobój, gdzie czasy zostały skrócone o połowę, a na całość składało się pięć bojów ocenianych przez sędziów. Liczył się ciężar odważników oraz technika. Druga część to konkurencja długiego cyklu przede wszystkim dla osób początkujących, ale tez profesjonalistów.

- Uczestnicy zjechali z całej Polski. Największa grupa przyjechała aż z Rzeszowa pod przewodnictwem Andrzeja Jodłowskiego. Z racji dużego zainteresowania a ograniczeń czasowych musieliśmy po raz pierwszy wprowadzić limit uczestników. Także mieliśmy pełną obsadę stu zawodników. Pojawiło się dużo nowych osób na turnieju i dzięki temu nie było faworytów - dodaje Robert Jędrzejewski.

Partnerem zawodów była firma Agrorami.

źródło: https://kalisz.naszemiasto.pl/ogolnopolskie-zawody-kettlebell-w-kaliszu-memorial/ar/c2-8786387?fbclid=IwAR21zapHBeyKqi1xNKpeWH726DXH9MzgzVXj81y3noEt7sGKH_8GpbV_X2Y